blog

Sehenswürdigkeiten von Jastrzębia Góra
Atrakcje Jastrzębiej Góry i okolic
Jastrzębią Górę warto odwiedzić nie tylko ze względu na wyjątkowy charakter samego kurortu, ale też ze względu na sporą różnorodność linii brzegowej w tym miejscu. Miejscowość zlokalizowana jest nad klifowym wybrzeżem. Pomimo istnienia falezy, Jastrzębia Góra nie jest jednak pozbawiona dostępu do pięknej, szerokiej plaży. Ów plaża nie grzeszy monotonią – od zachodu plaża jest piaszczysta, a na wschodnich krańcach kamienista. Również sam klif jest zróżnicowany, z jednej strony plażowicze muszą pokonać kilkaset stopni, a z drugiej ledwie kilkadziesiąt. Plaża tętni życiem przez cały sezon letni, ale zawsze można znaleźć na niej miejsce dla siebie. Jesienią natomiast i w miesiącach zimowych staje się miejscem niezliczonych spacerów osób poszukujących wytchnienia i oddechu najczystszym, bogatym w jod powietrzem. A także punktem spotkań nadmorskich morsów, ludzi czerpiących radość i wartość z kąpania się w lodowatej wodzie. Podczas wakacji, przy głównych wejściach na plaże kąpieliska są strzeżone i wyznaczone przez ratownika. Ponadto z dedykacją dla sportowych dusz, plaża wyposażona jest w dwóch punktach w boisko do siatkówki plażowej. Wieczorami plażę zaludniają miłośnicy zachodów słońca i amatorzy nocnych imprez przy ognisku. Warto odwiedzić plażę o dwóch różnych porach roku, aby na własnej skórze przekonać się o jej trwającej cały rok cudownej scenerii.


Klify w Jastrzębiej Górze
Jastrzębia Góra może poszczycić się najwyższym klifem na wybrzeżu Bałtyku. Dlatego w pasie wybrzeża Jastrzębia Góra jest taka wyjątkowa. Wysoki na 33 metry jastrzębski klif umożliwia turystom obserwacje niepowtarzalnych zachodów słońca oraz pospacerować w miejscu silnie nasyconym uzdrawiającym morskim aerozolem. Nazwa najprawdopodobniej ma przypominać o prawdziwym królu, dominującym niegdyś nad okolicą Jastrzębiej Góry i przybrzeżnymi klifami – jastrzębiu. Wzdłuż krawędzi jastrzębskiego klifu biegnie niebieski szlak turystyczny.
Wąwóz „Lisi Jar"
Wąwóz „Lisi Jar” stanowi integralny fragment Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem z lądu do wybrzeża Bałtyku. Niecka osiąga głębokość nawet do 50 metrów. Spacerując wąwozem można zaobserwować okazałe, ponad stuletnie buki, które porastają zbocza wąwozu, tworząc niesamowity, lokalny mikroklimat. Istnieją przesłanki, że niegdyś wąwóz ten miał ok. 10 km długości, jednakże destrukcyjne działanie morza sprawiło, że dziś ma tylko 350 m długości. Ponadto legenda głosi, że u wejścia do Lisiego Jaru hrabia de Rosset utworzył pierwsze w kraju nadmorskie schronisko turystyczne „Nad Lisim Jarem”, a w jego bliskim otoczeniu umieścił pomnik upamiętniający legendę, jakoby Zygmunt III Waza wylądował właśnie w Lisim Jarze po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji.


Polodowcowy wąwóz „Strondowy Jar"
Pomorze posiada wiele pięknych miejsc, w których można miło spędzić czas. Polodowcowy wąwóz o nazwie Strondowy Jar, który przebiega między ulicami Pucką, a Drogą Rybacką, to przede wszystkim jedna z ciekawszych atrakcji przyrodniczych, która zlokalizowana jest w Jastrzębiej Górze. Wprawdzie nie prowadzi bezpośrednio nad morze, ale za to znajduje się w niemal samym centrum Jastrzębiej Góry. Przechadzka wzdłuż wąwozu, a szczególnie na zboczach pozwala cieszyć się fantastycznymi widokami. A kontynuując wędrówkę w stronę Ostrowa wyznaczonym szlakiem pieszym podziwiamy piękne krajobrazy nadmorskich podmokłych łąk.
Rezerwat przyrody „Bielawa"
Rezerwat przyrody „Bielawa” jest kolejną ciekawą propozycją na mapie regionu, który umożliwia podziwianie malowniczych krajobrazów i spędzenie aktywnie czasu, gdy, osiągnęło się limit chęci w wylegiwaniu się na plaży. Miejsce ma w sobie jedyny w swoim rodzaju klimat, co każdego roku przyciąga rzesze turystów do nadmorskich miejscowości. Jest to wymarzone miejsce dla miłośników przyrody, ciszy i spokoju. Rezerwat ten znajduje się w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia wynosi niemal 720 ha. Usytuowany jest pomiędzy miejscowościami Jastrzębia Góra i Ostrowo, a więc na zachodnich krańcach miejscowości. Rezerwat spełnia funkcję przede wszystkim ochronną, w tym torfowiska wysokiego typu bałtyckiego z roślinnością i gatunkami zwierząt narażonymi na wymarcie. Obszar Bielawskich Błot to ostoja ptaków wodno-błotnych o randze krajowej. Są to m.in.: błotniak łąkowy; żuraw; siewieczka obrożna; łęczak; sowa błotna.


Promenada Światowida
Promenada Światowida jest głównym deptakiem i jednocześnie najbardziej rozrywkową częścią Jastrzębiej Góry. Tutaj turyści mogą nie tylko smacznie zjeść w okolicznych restauracjach, ale także spędzić dzień z dziećmi, korzystając z atrakcji, które są w tym skrawku miejscowości dostępne. Oferta uzupełniona jest w kawiarnie, sklepy z pamiątkami czy odzieżą, puby. Przy Promenadzie zlokalizowany jest skwer z fontanną i przestrzenią do odpoczynku. Na końcu zaś znajduje się punkt widokowy oraz zejście na plażę o numerze 24.
Latarnia morska w Rozewiu
Latarnia morska w Rozewiu to jedna z bardziej reprezentatywnych atrakcji regionu. Ów latarnia, która usytuowana jest na przylądku Rozewie, jest najstarszą i najbardziej wysuniętą na północ budowlą tego typu. Budynek latarni jest dosyć charakterystyczny – biała, murowana dolna część i metalowa, czerwona góra. Warto wspiąć się na szczyt liczącej niemal 33 metry latarni, gdyż można podziwiać stamtąd widok na całą okolicę, w tym panoramę morza – obiekt udostępniony jest dla turystów. Wewnątrz latarni znajduje się wystawa historii latarnictwa morskiego. Można m.in. między innymi podziwiać przedni reflektor latarni włącznie z wyposażeniem elektrycznym. Urządzenia te pozostały na swoim miejscu po dwóch przeprowadzonych znacznych przebudowach latarni. W czasie drugiej modernizacji dokonała się największa przemiana w wyglądzie latarni. Została ona podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca. Powodem podwyższenia były pobliskie drzewa rosnące w Rezerwacie Przyrody Przylądek Rozewski, które zasłaniały blask latarni. Na wieży zainstalowano również inne źródło światła. Poza latarnią zwiedzać można także inne budynki składające się na kompleks, a więc stodołę, piekarnię oraz maszynownię. Wysokość wieży latarni wynosi 32,7 metra. Natomiast biorąc pod uwagę ulokowanie latarni na wysokiej skarpie źródło światła znajduje się na wysokości ponad 83 m n.p.m. i dostrzegalne jest z 26 mil morskich. W pobliżu latarni ustawione są dwa pomniki – Stefana Żeromskiego oraz pamiątka objęcia Pomorza przez polskie wojsko w 1920 roku. Latarnia morska w Rozewiu mieści się przy ul. Leona Wzorka 1. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj w latach 1920 -1939.
Więcej informacji: https://wladyslawowo.pl/atrakcje/atrakcja/898/latarnie_morskie_w_rozewiu


Dom Whisky i Festiwal Whisky
Dom Whisky to miejsce dedykowane wszystkim pełnoletnim smakoszom tej królowej wśród alkoholi. Tutaj oprócz skosztowania tego alkoholu możesz zakupić taki, który smakował Ci najbardziej. Jest to miejsce stworzone z miłości do tradycji, jaka wytworzyła się wokół osobliwości i charakteru whisky. Jest to miejsce, gdzie nie tylko można skosztować trunku, ale również zdobyć wiedzę na jego temat. W tym celu organizowany jest największy coroczny festiwal whisky w Polsce, właśnie tu, w Jastrzębiej Górze. Czas ciekawych tematycznych prelekcji, degustacji i występów artystycznych. Wykfalifikowani prelegenci serwują w tym czasie odwiedzającym gościom sporą dawkę wiedzy oraz edukują wszystkich miłośników bursztynowego trunku podczas licznych szkoleń, prezentacji i degustacji odbywających się nie tylko w Domu Whisky, ale również na terenie całego kraju. A co dla oczu? Architektura Domu Whisky, która obejmuje zarówno formę elewacji, jak i projekt wnętrza – została stworzona nie tylko w oparciu o materiały najwyższej jakości, ale także klasyczne metody stosowane podczas budowania tradycyjnych destylarni whisky. W tym celu nawet całość obiektu zwieńczono – rozpoznawalną przez wszystkich miłośników szkockiej wody życia – cynową pagodą.
Więcej informacji: https://domwhisky.pl
Obelisk „Gwiazda Północy”
Obelisk „Gwiazda Północy” jest pomnikiem powstałym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. Stanowi punkt obowiązkowy pobytu każdego turysty. To tutaj, a nie – jak wcześniej sądzono – na Przylądku Rozewie, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża. Takie “ekstremalne” położenie Jastrzębiej Góry w Polsce jest szczególne, w związku z czym najbardziej na północ wysunięty kraniec naszego kraju wyznacza pamiątkowy obelisk.


Motylarnia w Rozewiu
Wizyta w Motylarni w Rozewiu jest jak wejście do rajskiej dżungli. W świecie bajecznych motyli, które swobodnie i frywolnie latają między odwiedzającymi, można zauroczyć się ich pięknem, wyciszyć i zrelaksować w egzotycznych okolicznościach. Motyle są wszędzie, wprawiając w zachwyt zarówno dzieci i dorosłych. Takie warunki pozwalają poczuć się jak w lesie tropikalnym, czyli naturalnym miejscu życia naszych motyli. Poznasz cykl życia motyla, począwszy od złożenia jaj, poprzez przepoczwarzanie się gąsienicy, po stadium dorosłe. Zobaczysz przedziwne poczwarki i gąsienice. Wykwalifikowani przewodnicy (w cenie biletu) ujawnią Ci motyle tajemnice. Czemu mają dwie pary skrzydeł? Z jaką prędkością latają? Czy motyle żyją tylko miłością? Jak widzą świat? Utwierdź się w przekonaniu, że świat ma więcej kolorów niż jesteś sobie w stanie wyobrazić, poprzez obserwacje fascynującego świata motyli. Nie zapomnij zabrać aparatu. To niezapomniane przeżycie jest na wyciągnięcie ręki.
Więcej informacji: https://motylarnia-rozewie.pl/
Startowisko paralotniowe
Jastrzębia Góra jest miejscem bardzo przyjaznym dla paralotniarzy. Posiada jedno główne startowisko paralotniowe, które znajduje się na klifie. Jest to niewielkich rozmiarów łąka. Zlokalizowana jest przed barierkami ograniczającymi plac z panoramą morza dla spacerowiczów, który z kolei usytuowany jest na końcu ulicy Słowackiego. Osoby chętne na bezpieczny lot widokowy paralotnią powinny skontaktować się z profesjonalnymi pilotami, którzy przede wszystkim zadbają o bezpieczeństwo.
Więcej informacji: https://leonardo.pgxc.pl/startowisko/17010


Przystań kajakowa Czarna Woda
W Jastrzębiej Górze znajduje się na trasie szlaku kajakowego Kłanino – Czarny Młyn – Jastrzębia Góra – Ostrowo, którego długość wynosi 13 kilometrów. Jest to idealny szlak dla rodzin z dziećmi ze względu na jego łatwość. Szlak kajakowy wspaniale urozmaica możliwość spędzenia czasu w pogodne dni. Większość trasy przebiega przez tereny podmokłej pradoliny Północnych Kaszub, która jest pozbawiona przeszkód wodnych. Szlak ten posiada infrastrukturę, czyli przystanie, na których możemy się zatrzymać i odpocząć. Na przystaniach istnieje również możliwość zwodowania kajaka. Szlak nie jest jeszcze oblegany jak np. spływ Piaśnicą, dlatego na jego trasie mogą występować wodne zarośla. Szlak wiedzie rzeką o nazwie Czarna Wda, której ujście ma miejsce w Bałtyku, w związku z czym koniec szlaku jest fajnym elementem, bowiem wpływa się kajakiem na otwarte morze.
Więcej informacji o szlakach kajakowych:
WYSZUKAJ SZLAK KAJAKOWY
Szlaki rowerowe
Z roku na rok turystyka rowerowa zyskuje zwolenników, a spędzanie urlopu na rowerze staje się popularniejsze. Za tym trendem podąża Jastrzębia Góra, obfitująca w rozmaite szlaki rowerowe, w tym wyczekiwany, nowy odcinek ścieżki rowerowej R9, biegnącej wzdłuż wybrzeża. Ścieżka zaczyna się na ulicy Uzdrowiskowej w Jastrzębiej Górze. Trasa wiedzie równolegle do Morza Bałtyckiego w sąsiedztwie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, co sprawia, że to trasa niezwykle urokliwa. Asfaltowa nawierzchnia sprawia, że wycieczka staje się komfortowa i płynna. Spokojnie poradzą sobie z nią okazjonalni turyści rowerowi. Trasy rowerowe są dobrze oznaczone i w zdecydowanej większości mało wymagające, dzięki temu każdy turysta poradzi sobie z wyzwaniem. Mijając wspomniany fragment ścieżki warto kontynuować jazdę ową trasą, aby wjechać na część trasy zwanej „Autostradą Słońca”, ze względu na zapierające dech w piersiach widoki. Trasa rozpoczyna się w Jastrzębiej Górze na ulicy Uzdrowiskowej i wiedzie aż do Władysławowa. Po krótki odpoczynku w tej nadmorskiej miejscowości, można wybrać się dalej w podróż na Hel. Z Władysławowa trasa liczy 35 kilometrów. Trasa jest dobrze utrzymana i częściowo prowadzi przy samym morzu. W niektórych momentach jest bardzo wąsko niemniej jednak trasa ta uznawana jest za jedną z najatrakcyjniejszych w Polsce. Jadąc rowerem morze znajduje się z dwóch stron, a tuż przed Helem, droga z kostki brukowej zmienia się w leśny trakt. Wartością dodaną ów ścieżki rowerowej jest ponadto fakt, że równocześnie jest szlakiem historii militarnej, trasą, która edukuje w kwestii genezy drugiej wojny światowej. Na kolejnych odcinkach można napotkać historyczne zabudowania z tych dziejów, w tym bunkry, działa, jak również muzeum drugiej wojny światowej. Trasa ta to także ścieżka edukacyjna w innej dziedzinie. Mianowicie półwysep Helski to istotny, morski obszar lęgowy rzadkich ptaków, o których można zaczerpnąć wiedzy z tablic informacyjnych. Kolejną alternatywną trasą, która przypadnie do gustu miłośnikom wypraw nadmorskimi szlakami jest trasa wiodąca z Jastrzębiej Góry, przez Władysławowo, do Pucka. Nowo-wybudowana ścieżka rowerowa, jest w bardzo dobry stanie i zapewnia bezpieczny przejazd do Władysławowa. Po przystanku we Władysławowie, kolejnym etapem trasy jest przejazd jedenastokilometrowego odcinka w stronę Pucka. Trasa Władysławowo-Puck jest częścią Nadmorskiej Ścieżki Rowerowej wokół Zatoki Puckiej, która zaczyna się w Juracie. Podczas wycieczki rowerowej można zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc widokowych. Jastrzębia Góra stanowi świetną bazę wypadową do dłuższych lub bliższych wycieczek rowerowych. Wokół niej znajduje się wiele ciekawych i malowniczych tras, które przypadną do gustu zarówno okazjonalnym turystom rowerowym, jak i tym bardziej zaawansowanym, którzy lubią długie wyprawy, z ciekawymi widokami. Na trasie każdej wycieczki można odpocząć i upajać się pięknym widokiem Morza Bałtyckiego.
Zachęcamy rownież do zapozniania się z trasami znajdującymi się w serwisie : traseo.pl https://www.traseo.pl/trasy/kategoria/rower-gorski/query/Jastrzebia_Gora



Szlaki piesze i do nordic walking
Wytyczono na terenie Jastrzębiej Góry i okolic (w tym Karwi i Rozewia). Ponad trzydzieści dwa kilometry tras o zróżnicowanym stopniu trudności przeznaczonych dla marszów Nordic Walking. Sieć tras tworzy Nordic Walking Park Jastrzębia Góra to, co umożliwia ich indywidualne modyfikowanie dzięki obecnym punktom wspólnym. Trasy oznakowane są czytelnymi tablicami. Oferta Nordic Walking Park Jastrzębia Góra skierowana do entuzjastów nordic walkingu, a także miłośników innych dyscyplin, jak np. biegacze. Najpopularniejszymi trasami są: trasa nr. 1 – zielona (Wejście na trasę – przy Bulwarze Nadmorskim w Jastrzębiej Górze. Po 400 metrach punkt widokowy – ścieżka przez park – wejście na plażę (nr 25) – połączenie z czarnym szlakiem – tunel – wąwóz – ulice Jastrzębiej Góry – przejście przez szosę 215 – las – Gwiazda Północy – Nadmorski Bulwar. Długość – 5,5 km, typ trasy – pętla, szacunkowy czas przejścia – ok. 1 h); trasa nr. 2 – czerwona (Wejście na trasę – na Nadmorskim Bulwarze w centrum Jastrzębiej Góry. Początkowo przebieg trasy pokrywa się z trasą zieloną i czarną – po 1,8 km punkt pomiaru tętna – przecięcie szlaku czarnego – dojście do ulicy Puckiej – przejście jej – wejście do lasu – dojście do jednostki wojskowej – skręt w lewo – przejście drogi nr 215 – latarnia Rozewie – punkt pomiaru tętna – Lisi Jar – plaża – las – połączenie ze szlakiem zielonym – Nadmorski Bulwar. Długość – 10,7 km, typ trasy – pętla, szacunkowy czas przejścia – 2 h); trasa nr. 3 – czarna (Początkowo szlak pokrywa się z trasą czerwoną i trasą zieloną. Leśną ścieżką w stronę Karwi – wydma (15 m n.p.m.) – przekroczenie ujścia Czarnej Wody – punkt pomiaru tętna w Karwi – wzdłuż drogi (nr 215) 2 km marsz chodnikiem – gruntową drogą w kierunku Ostrowa – przekroczenie ujścia Czarnej Wody – punkt pomiaru tętna – połączenie z zieloną trasą – tunel pod ul. Pucką – dojście do drogi nr 215 – Nadmorski Bulwar. Długość – 16,2 km, typ trasy – pętla, szacunkowy czas przejścia – 3 h).
Scena kulturalna Władysławowo
Coroczne wydarzenia organizowane przez Gminę Władysławowo. Można tu zobaczyć rozmaite spektakle (ze względu na lokalizację w nadmorskim kurorcie – głównie lżejszego kalibru, np. kabaretowe) i koncerty znanych artystów.
Strona internetowa: https://www.scenakulturalna.pl/wladyslawowo.html

Kolejne artykuły: